Skip to content

1050 Tall Oaks Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block624
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,387
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,700
34%
Improvement Value:$554,400
66%
Total Assessment$840,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,149+7.9%
2024$14,965+6.5%
2023$14,049+1.0%
2022$13,916+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$890,000

To: Shah, Syed Ali

Sq Ft3,387DeedBook 7530, Page 1010Recorded10/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1973