Skip to content

1043 Buxton Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 29, 1986

Property Information

Block624
Lot56
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,300
60%
Improvement Value:$205,000
40%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+6.1%
2024$8,910+3.1%
2023$8,639+5.2%
2022$8,208-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To: Karhuse, Richard A.

Sq Ft1,505DeedBook 1569, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1967