Skip to content

1057 Buxton Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block624
Lot59
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,400
44%
Improvement Value:$382,700
56%
Total Assessment$680,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,331+9.9%
2024$11,218+8.1%
2023$10,375+8.2%
2022$9,585-7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 2356, Page 885

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1999, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1966