Skip to content

836 Sunset Ridge

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block624
Lot62
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,200
43%
Improvement Value:$408,300
57%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,289+12.5%
2024$11,813+3.5%
2023$11,414+5.1%
2022$10,856-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From: HWANG, IRVING K & WEIYNG YUAN

To: HWANG, SUH H & EUN K YOON , Hwang, Suh H & Eun K Yoon

Sq Ft2,660DeedBook 6719, Page 3463Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 1955, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1967