Skip to content

857 Bluestone Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 2000

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block624
Lot66
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,784
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,400
34%
Improvement Value:$597,800
66%
Total Assessment$909,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,469+8.0%
2024$16,180+7.0%
2023$15,127+1.0%
2022$14,983+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To: Balangkig, Karen & Mattessich, Eric

Sq Ft3,784DeedBook 7513, Page 951Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 2309, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2235, Page 77