Skip to content

853 Bluestone Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 16, 2020

Property Information

Block624
Lot67
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,700
53%
Improvement Value:$283,800
47%
Total Assessment$600,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,635+7.2%
2024$9,923+1.6%
2023$9,770+12.3%
2022$8,701-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From: MARQUES, MARISA

To: VIEIRA, LUCIA & FERNANDO , Vieira, Lucia & Fernando

Sq Ft1,552DeedBook 7229, Page 3789Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 7168, Page 790Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$49,763
DeedBook 1541, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1966