Skip to content

827 Bluestone Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block624
Lot71
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,193
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,100
52%
Improvement Value:$284,600
48%
Total Assessment$594,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091+6.9%
2024$10,372+2.4%
2023$10,129+15.2%
2022$8,791-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To: Davis, Corey

Sq Ft2,193DeedBook 7286, Page 293Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6283, Page 2727

Property Built

Built

Year Built: 1967