Skip to content

960 Route 202/206

Bridgewater, NJ 08807

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2015

Property Information

Block624
Lot79
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
55%
Improvement Value:$205,800
45%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+4.6%
2024$8,458+2.3%
2023$8,264+0.7%
2022$8,211+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$138,095
DeedBook 1873, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1948