Skip to content

1 Coventry Square

Bridgewater, NJ 08807

Built 1969

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block624
Lot89
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,000
44%
Improvement Value:$382,800
56%
Total Assessment$683,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,699+13.9%
2024$11,154+8.9%
2023$10,242+9.0%
2022$9,396-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

To: Yuan, Robert

Sq Ft2,862DeedBook 5917, Page 3326

Property Built

Built

Year Built: 1969