Skip to content

22 Leiv Eiriksson Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 12, 2002

Property Information

Block17
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,067
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,000
59%
Improvement Value:$233,900
41%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,017+2.0%
2024$8,843+16.1%
2023$7,616+0.6%
2022$7,570-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,067DeedBook 5198, Page 2813

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1487, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1956