Skip to content

10 Leiv Eiriksson Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1938

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Nov 7, 1985

Property Information

Block17
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,419
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,500
65%
Improvement Value:$183,100
35%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+2.7%
2024$7,895+20.3%
2023$6,565+1.0%
2022$6,500+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,419DeedBook 1560, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1938