Skip to content

482 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block514
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,512
Acreage3.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,300
78%
Improvement Value:$114,800
22%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+3.8%
2024$8,475+34.5%
2023$6,299-2.2%
2022$6,439-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 7242, Page 3328

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1415, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1972