Skip to content

4328 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1800

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block6
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage1,450
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,400
61%
Improvement Value:$174,400
39%
Total Assessment$448,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+5.9%
2024$6,702+11.8%
2023$5,996-2.3%
2022$6,138-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 7124, Page 1590

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1378, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1800