Skip to content

702 Somerville Ave

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block205
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
58%
Improvement Value:$184,300
42%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252+0.5%
2024$9,210+4.1%
2023$8,844+3.1%
2022$8,578+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7356, Page 2408Recorded6/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 6490, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1955