Skip to content

404 Czaplicki St.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block205
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
53%
Improvement Value:$227,100
47%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+4.8%
2024$9,424+1.4%
2023$9,289-0.3%
2022$9,317+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500

To:

Sq Ft1,664DeedBook 2127, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1960