Skip to content

711 Raritan Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 14, 2008

Property Information

Block205
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
65%
Improvement Value:$139,700
35%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,196-2.1%
2024$8,373+3.6%
2023$8,084+2.9%
2022$7,860-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6134, Page 1698

Property Built

Built

Year Built: 1964