Skip to content

410 Czaplicki St

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block205
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
55%
Improvement Value:$206,800
45%
Total Assessment$461,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+0.5%
2024$9,950+2.1%
2023$9,743-0.7%
2022$9,809+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 7564, Page 3223

Property Built

Built

Year Built: 1955