Skip to content

246 No. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block30
Lot60
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
ZoningS-50
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
57%
Improvement Value:$174,400
43%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+2.2%
2024$8,265+7.5%
2023$7,691+6.7%
2022$7,208+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959