Skip to content

45 No. 17th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1963

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block64
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
55%
Improvement Value:$204,200
45%
Total Assessment$451,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,470+3.7%
2024$9,130+4.4%
2023$8,750+1.5%
2022$8,619+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6663, Page 1916Recorded8/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963