Skip to content

North St & N 17th Ave

Manville, NJ 08835

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block64
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1 S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,500
28%
Improvement Value:$418,000
72%
Total Assessment$577,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+3.0%
2024$12,020+31.1%
2023$9,167-3.0%
2022$9,450-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 7486, Page 3057

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 1866, Page 690