Skip to content

35 No. 17th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block64
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 S BR 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,537
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
56%
Improvement Value:$191,700
44%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968-0.3%
2024$8,991+4.7%
2023$8,584-1.5%
2022$8,713+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,537DeedBook 6902, Page 39Recorded9/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955