Skip to content

24 No. 18th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1965

Last Sale Date
Jan 13, 2011

Property Information

Block64
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
53%
Improvement Value:$214,600
47%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513-1.4%
2024$9,647+3.8%
2023$9,297+0.4%
2022$9,261-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965