Skip to content

16 No. 18th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1967

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block64
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
59%
Improvement Value:$168,600
41%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498-3.1%
2024$8,767+11.9%
2023$7,834+1.9%
2022$7,685-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 7432, Page 3392

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 2303, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1967