Skip to content

35-41 Mountain Avenue

Somerville, NJ 08876

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block136
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description1SBR.CH.REC.SCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,900
Acreage4.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,500
5%
Improvement Value:$9,791,400
95%
Total Assessment$10,335,900

Built

Year Built: 1900