Skip to content

243 Altamont Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block136
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,200
41%
Improvement Value:$246,000
59%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,242+2.4%
2024$15,862+3.4%
2023$15,341+2.1%
2022$15,020+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900