Skip to content

225 Altamont Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1910
Church/Charitable

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 15, 1988

Property Information

Block136
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,699
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,100
39%
Improvement Value:$224,100
61%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1990$5,098
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,699DeedBook 1701, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1910