Skip to content

21 Mountain Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1895

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block136
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,379
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
35%
Improvement Value:$202,000
65%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,286+2.4%
2024$12,003+3.3%
2023$11,615+3.3%
2022$11,244+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 7063, Page 2296Recorded8/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1895