Skip to content

249 Altamont Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block136
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
38%
Improvement Value:$251,300
62%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,942+2.4%
2024$15,575+3.3%
2023$15,071+2.1%
2022$14,761+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,604DeedBook 2227, Page 840

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1967, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1900