Skip to content

37 Elizabeth Street

South Bound Brook, NJ 08880

Built 1875

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 9, 2008

Property Information

Block53
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
56%
Improvement Value:$78,300
44%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+0.9%
2024$6,671+8.6%
2023$6,144+5.1%
2022$5,845-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To: Williams,Jeffrey & Blumenthal,Bruce

Sq Ft816DeedBook 6125, Page 1675

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2335, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1875