Skip to content

5 Stockade Road

Warren, NJ 07059

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block42
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,602
Acreage1.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,100
38%
Improvement Value:$828,600
62%
Total Assessment$1,336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,613+2.1%
2024$22,146+3.7%
2023$21,356-1.1%
2022$21,598+81.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

From: AGUIRRE, STEVEN & AGIIRRE TINA

To: VIGILANTE, ALTAY

Sq Ft1,602DeedBook 6707, Page 762Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6024, Page 997

Property Sale

Sale
$67,600
DeedBook 1255, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1972