Skip to content

55 Plumer Rd

Newton, NJ 07860

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block258
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,929
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
49%
Improvement Value:$244,500
51%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,871+3.1%
2024$13,448+5.8%
2023$12,712+3.0%
2022$12,342+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 3251, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 2394, Page 72