Skip to content

63 Plumer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$75,652
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block258
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,036
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,100
53%
Improvement Value:$66,700
47%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+3.3%
2024$3,870+6.1%
2023$3,648+3.1%
2022$3,537+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,652
Sq Ft1,036DeedBook 10376, Page 1789

Property Built

Built

Year Built: 1959