Skip to content

67 Plumer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1940

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block258
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,244
Acreage4.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,462+3.1%
2024$3,358+5.7%
2023$3,178+2.9%
2022$3,087+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 3563, Page 222Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940