Skip to content

61 Plumer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block258
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,998
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
36%
Improvement Value:$135,800
64%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+3.2%
2024$5,855+5.9%
2023$5,527+3.1%
2022$5,362+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988