Skip to content

89 Broad St

Branchville, NJ 07826

Built 1953

Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block25
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,837
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
33%
Improvement Value:$138,400
67%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,856+3.2%
2024$5,673+5.9%
2023$5,355+3.1%
2022$5,195+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953