Skip to content

12 Butternut Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1965

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block319
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage4.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
41%
Improvement Value:$231,100
59%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581-14.9%
2024$11,259-0.2%
2023$11,277-7.8%
2022$12,229+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,119DeedBook 10232, Page 229Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft2,119DeedBook 3553, Page 151Recorded3/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965