Skip to content

14 Butternut Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block319
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14D

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage9.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
48%
Improvement Value:$228,100
52%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101-9.5%
2024$11,157+21.4%
2023$9,192+1.9%
2022$9,024+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$446,000
Sq Ft2,054DeedBook 10302, Page 1893Recorded3/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1968