Skip to content

24 Butternut Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 7, 1992

Property Information

Block319
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage5.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
49%
Improvement Value:$168,100
51%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158-12.7%
2024$9,345+7.3%
2023$8,709+0.9%
2022$8,633-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1978, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1968