Skip to content

28 Butternut Dr

Vernon, NJ 07462

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block319
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14D

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,402
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
22%
Improvement Value:$479,300
78%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,841-9.1%
2024$16,333+19.7%
2023$13,641+1.1%
2022$13,487+8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3279, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 2006