Skip to content

16 Butternut Dr

Vernon, NJ 07462

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2000

Property Information

Block319
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14D

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$282,200
56%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,517-10.6%
2024$12,887+17.4%
2023$10,975+1.1%
2022$10,855+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001