Skip to content

1017 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block502
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,800
72%
Improvement Value:$173,300
28%
Total Assessment$628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,227+4.0%
2024$14,648+26.3%
2023$11,595+2.0%
2022$11,368+24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500
Sq Ft960DeedBook 10251, Page 1053Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft960DeedBook 3643, Page 22Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3434, Page 740Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3415, Page 752Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2249, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1955