Skip to content

63 Cedar Tree Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block90
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
53%
Improvement Value:$175,000
47%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+5.8%
2024$7,937+4.9%
2023$7,568+4.8%
2022$7,221-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 2650, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1978