Skip to content

86 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1987

Last Sale Price
$135,900
Last Sale Date
Jan 16, 1987

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
53%
Improvement Value:$156,500
47%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+5.9%
2024$7,071+0.5%
2023$7,037+2.5%
2022$6,867+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 1427, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1987