Skip to content

42 Elizabeth Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block320
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
46%
Improvement Value:$78,500
54%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+1.7%
2024$9,727+1.3%
2023$9,605+0.3%
2022$9,574+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5623, Page 395

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3261, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1954