Skip to content

206 Scherrer St

Cranford, NJ 07016

Built 1952

Last Sale Date
Sep 3, 2064

Property Information

Block320
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$222,300
75%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,154+1.7%
2024$19,821+1.3%
2023$19,571+96.2%
2022$9,974+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$846,000

From: 19 WADE AVE LLC

To: MENASHE, JASON M & STEPHANIE A

DeedBook 6378, Page 2644Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$423,000

From: FEDASH: JOHN & LUBA

To: 19 WADE AVE LLC

DeedBook 6327, Page 882Recorded6/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952