Skip to content

210 Scherrer St

Cranford, NJ 07016

Built 1951

Last Sale Date
Jul 5, 2060

Property Information

Block320
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+1.7%
2024$11,651+1.3%
2023$11,501+0.3%
2022$11,463+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5409, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1951