Skip to content

216 Scherrer St

Cranford, NJ 07016

Built 1951

Last Sale Date
Jun 12, 2052

Property Information

Block320
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
51%
Improvement Value:$78,400
49%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779-7.3%
2024$11,634+15.5%
2023$10,072+0.3%
2022$10,040+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$612,000
Sq Ft1,502DeedBook 6469, Page 393Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$395,000

From: WOZNIAK, JAMES & RENEE

To: MAHONEY, CONOR J & TERESA M

DeedBook 6225, Page 31Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From: ROTCHFORD, JANET DIAKON EXX

To: REMMUS ENTERPRISES LLC

DeedBook 6059, Page 610Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951