Skip to content

219 Scherrer St

Cranford, NJ 07016

Built 1956

Last Sale Date
Mar 15, 2056

Property Information

Block320
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
46%
Improvement Value:$91,300
54%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,416+1.7%
2024$11,227+1.3%
2023$11,086+0.3%
2022$11,050+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From: TOTH, MARIE ELENA, EXC

To: DEARING, JUSTIN & MAE LUCILLE

DeedBook 6007, Page 195Recorded6/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956