Skip to content

204 Sailer St

Cranford, NJ 07016

Built 1951

Last Sale Date
Nov 6, 2051

Property Information

Block320
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,800
53%
Improvement Value:$66,000
47%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+1.7%
2024$9,320+1.3%
2023$9,203+0.3%
2022$9,174+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951