Skip to content

220 Sailer St

Cranford, NJ 07016

Built 1960

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
May 26, 1983

Property Information

Block320
Lot52
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
42%
Improvement Value:$108,000
58%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+1.7%
2024$12,374+1.3%
2023$12,218+0.3%
2022$12,179+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3321, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1960